HC Zalău, „blocată” de regina Europei

După şapte victorii consecutive, Handbal Club Zalău a pierdut sâmbătă după-amiaza cu scorul de 18 – 30 pe terenul formaţiei CSM Bucureşti, campioana României şi câştigătoarea ediţiei trecute a Ligii Campionilor

Primul meci din returul Ligii Naţionale a însemnat şi cel mai dificil joc din campionat pentru HC Zalău. Formaţia antrenată de Gheorghe Tadici a întâlnit, în deplasare, campioana naţională şi deţinătoarea Ligii Campionilor, CSM Bucureşti. Handbalistele zălăuane au încercat să se ridice cât mai mult la valoarea adversarului, în lotul căruia se află jucătoare de top din Europa, însă au reuşit doar în primele 15 minute, când tabela a arătat 6 – 5. Pe parcursul au fost şi câteva decizii controversate, contestae de managerul Gheorghe Tadici.
„Sub nicio formă nu putem vorbi despre un derby, atâta timp cât o echipă cu jucătoare românce întâlneşte o multinaţională, cu vârfuri de la şase echipe naţionale. Fetele s-au străduit cât au putut şi sunt mulţumit de cea au reralizat până în minutul 38, când scorul a fost 17 – 13 pentru CSM. Au fost, însă, şi câteva erori din partea arbitrilor, iar calificativul „mediu” dat de către observatorul partidei celor doi arbitri este unul dintre argumente”, a declarat Tadici.
CSM Bucureşti a intrat la vestiarwe cu avantaj de patru goluri la pauză, 13 – 9, iar în partea a doua, gazdele s-au distanţat la 12 goluri până la final.
„Trebuie să fim realişti şi să vedem valoarea adversarului. CSM Bucureşti are jucătoare foarte valoroase pe toate posturile, iar antrenorul Roşca şi-a permis să facă schimbări pe toată durata partidei. Cred, însă, că rezultatul final nu reflectă realitatea din teren. O diferenţă corectă ar fi fost de cel mult opt goluri”, a mai menţionat tehnicianul Zalăului.
CSM Bucureşti: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic, Alibna Iordache – Isabelle Gullden (5), Anastasia Lobach (5), Iulia Curea (3), Aurelia Brădeanu (3), Bohme Simone (3), Ayglon Camille (2), Bianca Bazaliu (2), Oana Manea (2), Gnonsiane Niombla (2), Carmen Berengher (1), Mayda Mehmedovic. Antrenori: Aurelian Roşca (principal) şi Adrian Vasile (secund)
HC Zalău: Paula Vişan, Ana Maria Inculeţ – Roxana Rob (5), Larisa Tamaş (3), Teodora Bloj (3), Ana Maria Dragut (3), Dana Abed Kader (2), Andrada Trif (1), Raluca Crap (1), Valentina Panici şi Cristina Nica. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici